1311227

Alfred Emilien de Nieuwerkerke

(Frankrike, 1811-1892)
Alfred emilien de nieuwerkerke, skulptur. brons. signerad och daterad.

Alfred Emilien de Nieuwerkerke, skulptur. brons. Signerad och daterad.

"Strid mellan hertigen av Clarence och Chevalier de Fontaine". Signerad Par le Cte De Nieuwerkerke och daterad 1858. Mörkpatinerad brons. Höjd 70 cm, längd 77 cm (inklusive stensockel; höjd 76 cm, längd 77 cm).

Ytsmuts. Smärre skrapmärken. Något avnött patinering. Lagning på ena lansen.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)709 17 99 93

Utropspris
15 000 SEK