1298864

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi mäntynen, skulptur, gips, signerad jussi mäntynen och daterad 1946.

Jussi Mäntynen, skulptur, gips, signerad Jussi Mäntynen och daterad 1946.

Sittande lodjur. Höjd 30 cm.

Ytsmuts. Enstaka repor.

Proveniens

Direkt från konstnären till nuvarande ägarens familj.

"Djurskulpturer av Jussi Mäntynen", Ensio Rislakki (red.), 1949. Jfr exemplar i sten avbildat på s. 73, där kallad "Den koketta lon".

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK