1298863

Jussi Mäntynen

(Finland, 1887-1978)
Jussi mäntynen, skulptur, gips, signerad j. mäntynen och daterad 1959.

Jussi Mäntynen, skulptur, gips, signerad J. Mäntynen och daterad 1959.

Havsörnar med byte. Koncipierad 1959. Höjd 32 cm.

En näbb med nagg. Ytsmuts.

Proveniens

Direkt från konstnären till nuvarande ägarens familj.

"Skulptör Jussi Mäntynens djurskulpturer", utställningskatalog Gösta Serlachius konstmuseum, Mänttä, Finland, 28 april - 1 oktober 1995, exemplar i brons avbildat på s. 79 (kat nr 82, där kallad Två örnar).

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
4 000 SEK