Tizian, efter. Skulptur. Osign. Alabaster. Längd 36,5 cm. Höjd 19 cm.
"Venus av Urbino". Osign. Alabaster och stenbas. Total längd 36,5 cm, total höjd 19 cm (inklusive bas).
Ytsmuts. Strödda skrapmärken. Nagg. Fläckar. Lagningar. Ena foten saknas.
Skulpturen är utformad efter Titians målning "Venus av Urbino" från 1538. I monumentalformat i marmor har exempelvis konstnären Lorenzo Bartolini skapat en version år 1820-30 som idag finns på Musée Fabre i Montpellier.