Karmstolar, två stycken, gustavianskt stockholmsarbete samt gustaviansk stil, 1700-talets slut och tidigt 1900-tal.

Målade karmstolar med skuren dekor. En med Stockholm stolmakarämbetets sigill. Fasta stoppade sitsar, ryggar och armlän. Sitthöjd ca 45, höjd 94 cm vardera.

Slitage. Renoverade med senare målning. Smärre lagningar. Stolen från 1900-talet med resårstoppning.

Utropspris
6 000 SEK