Mörkblåmelerad botten med närmast yttäckande röd medaljong, polykroma sekundärmedaljonger, stiliserade blommor och s.k. raketmönster. Benvit huvudbård med s.k. kufiskt mönster.
Ett "bubbligt" ställe. Något slitage och smutsig, fläckar, fällningar, smärre skador, lagningar.