Bergére / Fåtölj, Louis XV, Frankrike, 1700-tal.

Bergére eller fåtölj med stomme av bonad bok. Skuren dekor. Fast stoppning, lösa sittdyna. Bredd 65, djup ca 70, sitthöjd ca 44, höjd 95 cm.

Renoverad. Slitage, smärre skador och lagningar, förstärkningar.

Proveniens

Inköpt på Bukowski 1999, auktionsnr 514, katalognr 0584.

Utropspris
8 000 SEK