Röd botten med mörkblå medaljong, ljusblå hörnornament och mörkblå huvudbård. Tätt polykromt mönster av blad- och blomslingor. Huvudbårdens hörn med medaljonger.
Obetydligt ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, senare kortsidor.