Jan Juriaensz. van Baden, Pannå 56 x 69 cm. Sign och otydl. dat 1624.
Palatsinteriör med Kristus. Signerad IGV Baden och otydligt daterad 1624. Pannå 56 x 69 cm.
Tjock fernissa. Obetydlig ytsmuts. Smärre skrapmärken (främst längs ramkanterna). Retuscher. Spricka i pannån. Liten del av pannån saknas i övre högra hörnet.
Tidigare i Gösta Stenmans samlingar, Stockholm.
Bukowskis, Hösten 2010, auktion 559, kat nr 350.