Luktdosa, silver, okänd mästare, möjligen Norge 1700-tal. Rokoko.

Delvis förgylld, rikt driven och ciselerad rockokoform med fällbart lock, dekor av musslor och rocailler. Undertill litet rum med fällbart lock. Höjd 7,2 cm, vikt 43,5 gram.

Slitage.

Proveniens

Falk Simons samling - F.S: 607

Utropspris
4 000 SEK