Ring, "Tvinnade smycken fårn Lampola i Halikko", 18K guld. Kalevala koru, Helsingfors 1978.

Storlek 17,25/54,5.
Vikt 3.9 g.

Obetydligt ytslitage.

Förlagan till ringen är den ring från 1050-1150-talet som hittats i Lampola i Halikko.

Klubbat pris
200
2 282
208
Utropspris
300 EUR
Budhistorik (6 bud)
28 feb 2021 14:34
200 EUR
24 feb 2021 12:46
180 EUR
24 feb 2021 9:20
170 EUR
21 feb 2021 18:41
150 EUR
20 feb 2021 7:25
130 EUR
19 feb 2021 21:42
120 EUR