Halsband "Paradis", brons. Kalevala koru, Helsingfors.

Längd 65 cm.

Obetydligt ytslitage.

För länge sedan i dagens Tavastland i Finland bar en mäktig kvinna en flerradigt bronshalsband, känt idag som det "Tavastländska festhalsbandet". Halsbandets kedjor bands samman av två kyrkovalvformade kedjebärare med en dekor av två påfåglar som vaktar den heliga graal. Vi vet inte vad denna tidigt kristna symbol för paradiset som återfinns i halsbandet betydde för halsbandets ägare. Kanske förde halsbandet med sig lycka, kanske var påfåglarna budbärare mellan människor och gudarna eller hade halsbandet en helt annan betydelse som endast hon vet om. EN sak är däremot säker: hon trodde att smycket bar på krafter, krafter som ännu finns kvar.

Halsbandet "Paradis" är baserat på det "Tavastländska festhalsbandet", en av fornfynden från Kernaala i Janakkala, som daterats till 800-talet e.Kr.

Källor: Kalevala korus bildarkiv och Kalevala.fi.

Klubbat pris
220
2 493
230
Utropspris
200 EUR
Budhistorik (7 bud)
28 feb 2021 11:24
220 EUR
28 feb 2021 11:24
210 EUR
27 feb 2021 16:36
200 EUR
27 feb 2021 16:36
190 EUR
27 feb 2021 4:43
150 EUR
25 feb 2021 5:20
60 EUR
23 feb 2021 16:49
30 EUR