Örhängen "Liten fågel", 14K guld. Kalevala koru, Helsingfors 1997.

Bredd 22 mm.
Vikt 5,7 g.

Obetydligt ytslitage.

Förlagan till örhängena är det smycke från 1000-talet som hittades år 1938 på Taskula backe vid Marie kyrka i Åbo.

Källa: Kalevala korus bildarkiv.

Klubbat pris
250
2 833
261
Utropspris
350 EUR
Budhistorik (3 bud)
22 feb 2021 21:03
250 EUR
20 feb 2021 6:48
200 EUR
19 feb 2021 21:32
150 EUR
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

310. Marie-Louise Ekman, "Utforskande penna-monument, Picasso-dam och en Olle Baertling-målning".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK