Manschettknappar "Skatten från Halikko", modell 212, sterlingsilver. Kalevala Koru, Helsingfors 1971.

Diameter 19 mm.
Vikt 13,6 g.
Med originalask.

Obetydligt ytslitage.

Förebilden till smycket är det halsband som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Halsbandet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källor: Kalevala korus bildarkiv och salo.fi - Salon kaupunki: Muinaishistoriaa ja Halikon aarre

Klubbat pris
180
2 029
190
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (3 bud)
28 feb 2021 17:16
180 EUR
20 feb 2021 18:19
170 EUR
20 feb 2021 12:38
155 EUR