Halsband, silver, modell 50-1. Kalevala Koru, Helsingfors 1943.

Hängets höjd 30 mm.
Kedjans längd 58 cm.
Vikt 10,9 g.

Åldersrelaterat slitage.

Modellen tagen från en kedjebärare från 1000-talet som hittats i Tyrkkölä i Nokia.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Klubbat pris
75
845
78
Utropspris
150 EUR
Budhistorik (3 bud)
28 feb 2021 16:17
75 EUR
22 feb 2021 21:06
70 EUR
21 feb 2021 18:43
50 EUR