Germund Paaer, Halsband, silver, modell 64. Kalevala Koru, Helsingfors 1944.
Hängets höjd 75 mm.
Kedjans längd 60 cm.
Vikt 45,2 g.
Åldersrelaterat slitage.
Förlagan är från 600-800-talet och hittad i Palviala i Karkku.
Källa: Kalevala Korus bildarkiv.