Halsband, armband och örhängen "Skattcollier", brons. Kalevala Koru, Helsingfors.

Halsbandets längd 68 cm.
Armbandets längd 19 cm.
Hängenas höjd 15-30 mm.

Obetydligt ytslitage.

Förlagorna till hängena är fornfynd från Linnanniemi i Tavastehus, frånsett fåglarna som är fornfynd från Luurila i Hattula. Alla från 1000-1100-tal.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Klubbat pris
90
1 014
94
Utropspris
100 EUR
Budhistorik (9 bud)
28 feb 2021 16:40
90 EUR
28 feb 2021 16:40
85 EUR
28 feb 2021 16:39
80 EUR
28 feb 2021 16:39
75 EUR
28 feb 2021 16:38
70 EUR
28 feb 2021 16:38
65 EUR
28 feb 2021 16:37
60 EUR
28 feb 2021 16:37
55 EUR
19 feb 2021 21:41
50 EUR