Halsbandets längd 68 cm.
Armbandets längd 19 cm.
Hängenas höjd 15-30 mm.
Obetydligt ytslitage.
Förlagorna till hängena är fornfynd från Linnanniemi i Tavastehus, frånsett fåglarna som är fornfynd från Luurila i Hattula. Alla från 1000-1100-tal.
Källa: Kalevala Korus bildarkiv.