Halsband, Armband, ring och 2 par örhängen, brons. Kalevala koru, Helsingfors.

"Tvinnade smycken från Lampola i Halikko". Modell 112.
Halsbandets längd 40 cm. Bredd 5-8 mm.
Armbandets inre omkrets 17,5 cm. Bredd 6-8 mm.
Örhängenas höjd 19 mm. Bredd 2-3 mm.
Ring storlek 16/50.
Med originalask.

Smärre slitage.

Förlagan till smyckena är den ring från 1050-1150-talet som hittats i Lampola i Halikko.

Klubbat pris
60
676
63
Utropspris
100 EUR
Budhistorik (2 bud)
28 feb 2021 15:52
60 EUR
28 feb 2021 14:25
50 EUR