"Tvinnade smycken från Lampola i Halikko". Modell 112.
Halsbandets längd 40 cm. Bredd 5-8 mm.
Armbandets inre omkrets 17,5 cm. Bredd 6-8 mm.
Örhängenas höjd 19 mm. Bredd 2-3 mm.
Ring storlek 16/50.
Med originalask.
Smärre slitage.
Förlagan till smyckena är den ring från 1050-1150-talet som hittats i Lampola i Halikko.