Armband "Linten fågel", sterlingsilver. Kalevala Koru, Helsingfors 1999.
Inre omkrets 18 cm.
Fågelns höjd 19 mm.
Vikt 14,2 g.
Smärre slitage.
Förlagan till armbandet är det smycke från 1000-talet som hittades år 1938 på Taskula backe vid Marie kyrka i Åbo.
Källa: Kalevala korus bildarkiv.