Kalevala Koru

(Finland)
Kalevala Koru
(Finland)

Armband "Linten fågel", sterlingsilver. Kalevala Koru, Helsingfors 1999.

Inre omkrets 18 cm.
Fågelns höjd 19 mm.
Vikt 14,2 g.

Smärre slitage.

Förlagan till armbandet är det smycke från 1000-talet som hittades år 1938 på Taskula backe vid Marie kyrka i Åbo.

Källa: Kalevala korus bildarkiv.

Klubbat pris
55
623
57
Utropspris
100 EUR
Budhistorik (5 bud)
27 feb 2021 20:44
55 EUR
22 feb 2021 16:31
50 EUR
22 feb 2021 15:22
40 EUR
21 feb 2021 23:45
35 EUR
21 feb 2021 13:37
30 EUR