Armband "Vörå armband", brons, modell 207. Kalevala Koru, Helsingfors 1940-tal.

Inre omkrets 21 cm.
Bredd 14-22 mm.

Åldersrelaterat slitage.

Kopia av det armband från 600-800-tal som hittats i Vörå.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Klubbat pris
35
397
37
Utropspris
100 EUR
Budhistorik (2 bud)
26 feb 2021 19:00
35 EUR
22 feb 2021 8:41
30 EUR