Pentti Sarpaneva

(Finland, 1925-1978)
Pentti Sarpaneva
(Finland, 1925-1978)

Pentti Sarpaneva, Halsband, modell 1413, silver, spektrolit. Kalevala Koru, Helsingfors 1968.

Hängets höjd 36 mm.
Kedjans längd 66 cm.
Total vikt 24,9 g.

Slitage.

Pentti Sarpaneva (1925-1978) formgav på 1960-talet smycken för Kalevala koru. Dessa var relief-liknande, bysansinspirerade brons- och silversmycken. Denna typ av smycken var nya för sin tid med sin grova yta och skulpturala formspråk som Sarpaneva och Björn Weckström använde sig av och utvecklade under 1960-talet.

Utropspris
200 EUR