Örhängen "Sollejon", 18K guld. Kalevala koru, Helsingfors 2005.

Diameter 17 mm.
Vikt 8,7 g.
Med originaletui.

Obetydligt ytslitage.

Förebilden till smycket är det krusifix som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Krusifixet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källa: Kalevala korus bildarkiv.

Klubbat pris
610
6 875
637
Utropspris
550 EUR
Budhistorik (14 bud)
28 feb 2021 18:08
610 EUR
28 feb 2021 18:08
590 EUR
28 feb 2021 18:08
570 EUR
28 feb 2021 18:07
550 EUR
28 feb 2021 18:07
530 EUR
28 feb 2021 18:07
530 EUR
28 feb 2021 18:06
510 EUR
28 feb 2021 17:45
490 EUR
28 feb 2021 17:15
470 EUR
28 feb 2021 17:00
450 EUR
24 feb 2021 8:51
290 EUR
20 feb 2021 11:23
270 EUR
19 feb 2021 21:38
250 EUR
19 feb 2021 20:01
50 EUR