Diameter 17 mm.
Vikt 8,7 g.
Med originaletui.
Obetydligt ytslitage.
Förebilden till smycket är det krusifix som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Krusifixet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.
Källa: Kalevala korus bildarkiv.