Halsband "Sollejon", 18K guld. Kalevala koru, Helsingfors 1998.

Längd 45 cm.
Bredd 3-25 mm.
Vikt 32 g.

Obetydligt ytslitage. Gravyr.

Förebilden till smycket är det krusifix som hittades vid Åminne herrgård i Halikko, Finland. Krusifixet är en del av Halikkoskatten som hittades 1887 och som är daterad till 1100-talet. Skatten består av två silverprästkors, ett förgyllt silverkrusifix och en silverhalsband som består av filigrandekorerade pärlor. Halikkoskatten är det mest värdefulla fyndet i Finland och en av de mest betydande i Norden.

Källa: Kalevala koru bildarkiv.

Klubbat pris
1 450
16 342
1 513
Utropspris
1 600 EUR
Budhistorik (11 bud)
10
24 feb 2021 9:19
1 450 EUR
23 feb 2021 7:15
1 400 EUR
9
23 feb 2021 0:15
1 350 EUR
8
22 feb 2021 21:24
1 300 EUR
22 feb 2021 16:54
1 250 EUR
20 feb 2021 12:46
1 200 EUR
20 feb 2021 11:21
1 100 EUR
20 feb 2021 10:35
1 050 EUR
20 feb 2021 9:57
1 000 EUR
19 feb 2021 21:43
900 EUR
19 feb 2021 19:32
600 EUR