Halsband "Skattcollier", sterlingsilver. Kalevala Koru, Helsingfors 1989.

Längd 76 cm.
Hängenas höjd 18-32 mm.
Vikt 81 g.

Obetydligt ytslitage.

Förlagorna till hängena är fornfynd från Linnanniemi i Tavastehus frånsett fåglarna som är fornfynd från Luurila i Hattula. Alla från 1000-1100-tal.

Källa: Kalevala Korus bildarkiv.

Klubbat pris
277
3 138
289
Utropspris
250 EUR
Budhistorik (9 bud)
20 feb 2021 19:15
277 EUR
20 feb 2021 18:09
257 EUR
20 feb 2021 18:09
240 EUR
20 feb 2021 18:09
220 EUR
20 feb 2021 18:09
200 EUR
20 feb 2021 17:12
180 EUR
20 feb 2021 6:54
150 EUR
19 feb 2021 20:11
110 EUR
19 feb 2021 17:46
100 EUR