Verken finns att se på Bukowskis, Berzelii park 1, 15–18 december, kl. 11.00 – 17.00.
Uthämtning sker på Bukowskis, Västberga allé 3, från den 21 december, kl 10–17.
När Thielska Galleriet ställde ut Axel Fridell 2010 poängterade man i utställningstexten att det var lite olyckligt att han så starkt förknippades med verket ”Mr Simmons/Tidningsläsaren”. Fridells konstnärskap rymmer så mycket mer än så. Som en av förträdarna för 1920-talets nysaklighet omfattar hans ouevre även, förutom grafiken, även målningar och teckningar.
Liksom många av hans samtida konstnärskollegor så levde Axel Fridell under mycket fattiga förhållanden. Trots att han ansågs som en av Sveriges mest lovande grafiker och jämfördes med den unge Anders Zorn, så lyckades Fridell inte, som Zorn, försörja sig på sin konst. Han blev dessutom relegerad från Konstakademien efter endast tre år för ”försumlighet i studierna”. Dock lyckades han fortsätta vid Etsarskolan tack vare stöd från sin omtyckte lärare Axel Tallberg och kunde på så sätt fortsatta med att utveckla sin grafiska skicklighet.
Vid sidan av grafiken och måleriet så var Axel Fridell en oerhört skicklig tecknare med en vass och oresonlig penna. Hans många, ofta självbiografiska karikatyrteckningar, fungerade som ett slags dagboksanteckningar.
Carl-Johan Malmberg skrev följande i SvD, 17/6 2010, med anledning av utställningen på Thielska Galleriet: ”Och visst, här finns en bortglömd skatt. Fridell var en av förra seklets mest begåvade särlingar och banade sin egen väg, vid sidan av sin samtids olika moden. Till stor del är hans konst en retrokonst som hämtar sin näring från virtuositeten i renässansens och barockens hantverkskultur, hos Rembrandtetsningarnas innerlighet, i stillheten och ljuset hos de danska guldåldersmålarna och hos Vilhelm Hammershøi. /../
Trots att han också porträtterade samhällets bemärkta, som Selma Lagerlöf och prins Eugen, ställer han sig ofta på de avsigkomnas och osynligas sida; hans värld är 1800-talets, en Dickensvärld av små existenser, ömsintheten i gestaltningen paras med exaktheten i återgivningen. I Fridells bilder är människor, ting och rum först och främst till. Mycket lite sker.”
Axel Fridell är en av våra mer lyhörda och träffsäkra personskildrare. Denna tema-auktion omfattar en samling om 26 teckningar och brev i blyerts, tusch och lavering.