Axel Fridell, akvarellerad blyerts och pennteckning, signed och daterad -13
"Krog II". 9 x 13,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Gulnad. Nålhål.
Karl Haskel, ”Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev”, 1989, avbildad halvsida, sid. 72.