Karin Björquist, servis, "Nobel", 55 delar, Rörstrand, efter 1991.
18 st runda kuverttallrikar, vit med guldkant, (diam 31 cm),
18 tallrikar, blå kant, (diam 21 cm)
18 dessertskålar, vit med guldkant (diam 18 cm)
Kanna i glas, "Nobel", Gunnar Cyrén för Orrefors, höjd 30 cm, medföljer
Förgyllningen med ställvis slitage, främst på de stora mattallrikarna.
Nobelservisen ritades till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991 och används på Nobelbanketten. Servisen belönades med Utmärkt svensk form 1992. Färgerna är tänkta att symbolisera ”årstiderna, kontinenterna och de främsta av Nobelprisen”. Servisen var i produktion 1991-2015.