Lund 1939, smedstämpel "f". Fasettslipad bergkristall, trappstegsfattning, ring- och stavkedja. Hängets höjd inklusive fast ögla 4 cm, kedjans längd 59 cm.
Smärre slitage. Bergskristallen med minimala nagg.
Våren 1939 öppnade Världsutsällningen i New York, '1939 New York World's Fair', vilken pågick mellan 30 april 1939 till 31 oktober 1940. Den svenska paviljongen ritades av Sven Markelius. I den ställde bl a Wiwen Nilsson ut, både smycken och corpus.