Kerstin Hörlin-Holmquist, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.
Helstoppad schäslong med knapphäftad tygklädsel och resårsits. Ben av bok. Längd 160, höjd 99, bredd 76, sitthöjd 37 cm.
Fläckar. Smärre slitage.