Elis Kauppi

Elis Kauppi (1921–2004) var en pionjär inom finsk modernistisk smyckekonst och en av de formgivare som utvecklade den finska moderna smyckeskonsten under andra halvan av 1900-talet.

År 1945 grundade Kauppi tillsammans med Jorma Nurmi och Pekka Kivipuro Kupittaan kulta i Åbo, och Kauppi fungerade som företagets konstnärliga ledare och smyckesformgivare fram till 1988. Kauppis mål som formgivare var att frigöra formen och smyckena från de naturalistiska idealen. Istället ville Kauppi skapa smycken som sökte skönheten i det enkla formspråket, och med vilka bäraren skulle föra fram sin personlighet och inte sin sociala status. Smyckena präglas därför av en enkelhet där formen följer metallen skönhet och metallen ädelstenens. En av Kauppis mest kända smyckeserier som även prisades utomlands var ”Tunturipuro” (fjällbäck), där en kaskad av bubblor i silver, spektrolit och bergskristall skapar smycken i olika storlekar och modeller. Kauppi signerade aldrig sina smycken utan de stämplades med Kupittaan kultas stämpel. Läs mer

48 föremål