CF Carlman, sockerskrin och gräddkanna, silver, Stockholm, 1899-1901.
Sengustaviansk stil, godronnerade. Ovalt sockerskrin med dekor av lejon samt tassfötter. Gräddkanna invändigt förgylld. Höjd 11-15.5 cm. Total vikt 695 gram. Nyckel finns.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.