Urnformad med hänklar. Antikiserande medaljonger med figurer symboliserande Teaterkonsten och Musiken. Lock och corpus stämplade av Zetterling. Lodangivelse 40 1/2. Höjd 25 cm. Vikt ca 529 gram. Strösked medföljer, längd 20 cm, vikt 28 g.
Bucklor i huvudsak på insida av locket. Lockknoppen något skev.