Steven Sorman

(USA, Född 1948)
Steven Sorman
(USA, Född 1948)

Steven Sorman, handkolorerat träsnitt, litografi & serigrafi på Okawara handmade paper, monterat på träpannå, signerad

"From Away" Publicerad och tryckt av Tyler Graphics, Ltd., Mt. Kisco New York 1988. Signerad och numrerad 4/12, daterad 1988
Storlek 154 x 207 x 30 cm.

Slitage. A tergo med färgbortfall, ytsmuts, vissa skavmärken och repor.

Proveniens

Wetterling Gallery, Stockholm

New Jersey Center for the Visual Arts, New York 1988
Wetterling Gallery, Göteborg 1989
Heland Wetterling Gallery, Stockholm 1990

The Complete Printmaker (John Ross, Claire Romano, Tim Ross) Roundtable Press, 1990, sid 216.

Ett identiskt exemplar av ”From away" ingår i samlingarna vid National Gallery of Australia, Canberra.

Konstnären Steven Sorman föddes i Minneapolis 1948. Han började samarbeta med grafikentreprenören Kenneth Tyler på Tyler Graphics 1984 för en serie collage-grafik och monoprints, som i sin tur kombinerade etsning, träsnitt och torrnål med litografisk teknik.
Steven Sorman, vars grafiska konst ofta använder unika papperskvaliteter, trivdes med de innovativa möjligheter som Tyler Graphics erbjöd. Sormans grafiska verk är rikt strukturerade och har en målerisk effekt. Samarbetet fortsatte fram till Kenneth Tylers grafiska ateljé upphörde 2001.

Grafiktryckaren Kenneth Tyler blev en av efterkrigstidens betydelsefulla och innovativa konstentreprenörer i USA. Till de konstnär som samarbetade med Kenneth Tyler hör bl.a Willem De Kooning, Sam Francis, Alberto Giacometti, David Hockney, Jasper Johns, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg, Robert Rauschenberg, Frank Stella, Steven Sorman, James Rosenquist, Robert Motherwell, Joan Mitchell och Andy Warhol.

Konstnär

Steven Sorman föddes i Minneapolis, Minnesota. Han är internationellt känd som målare och grafiker. Utbildad med en Bachelor of Fine Arts-examen från University of Minnesota 1971. Sedan 1994 är han bosatt i Ancram, New York. Sorman är mest känd för sina komplexa målningar, multimedia, teckningar och grafik. Han är en mästare på att iscensätta olika teman med linjer, lager och färg i utmanande bilder som kräver ögats fulla koncentration. Visuellt komplexa verk, rika på detaljer, färger och variationer. Sedan 1970 har han haft över 80 utställningar på gallerier i Singapore, Sverige och USA. På 1970-talet deltog han i prestigefyllda utställningar som "Papper som medium", Smithsonian Institute, The National Print Utställningen på Brooklyn Museum och den 13: e internationella biennalen för grafisk konst i Ljubljana, Jugoslavien. På 1980-talet blev Sorman inbjuden att ställa ut på Bienal Americana de Artes GRÁFICAS på Museo de Arte La Tertulia i Columbia.

Utropspris
15 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89