En temaauktion med klassiska äldre böcker är ett naturligt inslag under jubileumsåret på Bukowskis, som anordnat bokauktioner sedan starten på 1870-talet.
Äldst på denna auktion är böcker från 1500- & 1600-talen, däribland en sällsynt upplaga i folio av Luthers Hausspostill (1553) som pryds av ett ännu ovanligare helsides exlibris i träsnitt. Solinus’ ”Polyhistor” (1543) innehåller den första fullständiga Asienkartan, och bland rariteter märks även den vackert illustrerade ”Das Schach- oder König-Spiel” (1616) i ett exemplar som tillhört Carl Gustaf Tessin.
Avdelningen med klassiska svenska böcker rymmer dels vetenskapliga arbeten av Linné, Wallerius, Rosenstein och Triewald, men även ett charmigt exemplar av första upplagan av ”Sweriges rikes lag” (1734/36), Schefferus’ ”Lapponia” (engelska upplagan, 1674, det första antropologiska verk som trycktes i Oxford), samt flera välkända illustrerade böcker: ”Ett år i Sverge” (1827), Linnerhielms ”Bref under resor i Sverige” (1797) och Ehrensvärds ”Resa til Italien”. Den sistnämnda finns i både den ytterst sällsynta första upplagan av 1786, tryckt för utdelning, och i omtrycket från 1819. ”Sveriges Rikes Lagh-böker” från 1666 säljs för ovanlighets skull i ett rikt guldornerat samtida skinnband med bl. a. riksvapnet präglat på pärmarna.
Bland ”varia” återfinns böcker om astronomi, lufballonger (1784), solur, kalligrafi, Grönland, romersk och svensk historia, topografi, mynt och medaljer, dräkter, samt en hel liten samling elzevirer från 1600-talet. Bocharts stora bok från 1675 med en genomgång av Bibelns alla djur gör kanske främst intryck genom några läckra träsnitt föreställande enhörningar och en hammarhaj.
Proveniensexemplar vill vi gärna uppmärksamma. Vi har glädjen att förmedla böcker som en gång tillhört drottning Ulrika Eleonora d. y. (1688-1741, syster till Karl XII), Johan Skytte (Schroderus, 1577-1645), Carl Gustaf Tessin (1695-1770), och Säfstaholmsbiblioteket. Ett mycket anmärkningsvärt proveniensexemplar är några sammanbundna arbeten i astronomi som tillhört en av våra mest berömda astronomer, Bengt Ferrner (1724-1802).
Några av böckerna, slutligen, är exempel på rena läckerheter. Det gäller exempelvis en fore-edge-painting (framsnittsmålning) på en bok från 1803, Pfeiffers mycket vackra planschverk ”Magasin för blomster-älskare och idkare af trägårds-skötsel” (1803-09), och Helena Maria Linnerhielms lilla ”Witterhets-försök” (1795), som hennes make Jonas Carl Linnerhielm försåg med ett graverat dedikationsblad och 26 graverade vinjetter! Därtill en handskriven tysk bönbok från omkring 1750 i ett härligt dekorerat skinnband med matchande tudelat skjutfodral.
Men hela utbudet av trevliga böcker är alltför stort att uppräkna här – varmt välkommen att ta del av katalogen och bjuda på auktionen!