Casa D'Italia

Många goda historier har en början och ett slut men några bara lever vidare och anpassar sig med sin tid. Casa D’Italia, en butik där varje person som kom in genom dörren kunde drömma sig bort för en liten stund till det ljuvligt vackra Italien. Butiken erbjöd det bästa av ett exklusivt urval av handtillverkat italienskt konsthantverk. Glas från Murano och tyger från Rubelli och Bevilacqua från det gåtfulla Venedig eller varför inte porslin, keramik eller möbler samt små träföremål med polerade ytor av bladguld från tillverkarna Egenio Pattarino, Zaccagnini och Paoletti i Florens mystiska gränder. Butiken Casa D’Italia grundades av Anna-Stina Sahle på 1920-talet och drevs sedan vidare av dottern Gunilla Bjellhagen på sin klassiska adress, Mäster Samuelsgatan 7 i Stockholm, ända fram till 1997 då butiken lades i vila och flyttade med Gunilla till Skåne. Föremålen har sedan dess dekorerat hennes hem i Skåne tills nu då hon tyckte att de skulle förgylla någon annans hem. Butiken Casa D’Italia var legendarisk och många är de olika kunder som besökte affären genom åren. In genom dörren passerade kungligheter, Stockholmare, skådespelare och historiska personer som för ett ögonblick längtade till Italien. Nu söker dessa italienska drömmar nya ägare, passa på att njuta av handgjort glas, möbler, träföremål, speglar, lampor, tyger av toppkvalité från Italienska tillverkare som under flera generationer varit hantverkare. Historien om Casa D’Italia tar inte slut här utan lever vidare och förändras med sin samtid där föremålen genom denna auktion nu får nya ”liv” och kan hålla drömmen om Italien levande.

280 föremål