John Jon-And och Agnes Cleve

John Jon-And (1899-1941) var en av sin tids mest tongivande konstnärer i Sverige. Han hade kontakt med de flesta kända profiler inom kulturlivet under 1920-30-talet och avbildade många av dem. Sina studier bedrev han i Göteborg och Paris och genomförde resor i bland annat Tyskland, Frankrike, Italien och USA (där han även var bosatt under en tid). Han var även en uppskattad teater- och scendekoratör. För Karl Gerhard, bland andra, utförde Jon-And flera dekorationer till teatrar i Göteborg, Dramaten och Operan i Stockholm.

Agnes Cleve (1876-1951) tillhörde, som en av ett fåtal kvinnliga konstnärer, 1910-talets svenska avantgarde i Paris. Efter studier för Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg reste Cleve till Paris 1914 där Le Fauconniers kubism på Académie de la Palette blev den nya konstnärliga ledstjärnan. Kubismen blev för Cleve ett övergångsstadium som hon sedermera förenade med en mer rörelseladdad expressionism. Cleve gifte sig med konstnärskollegan John Jon-And 1915. Såväl Agnes Cleve som John Jon-And intresserade sig för de tyska avantgardisterna och tidskriften Der Sturm, där Kandinsky var en centralfigur.
Den aktuella temaauktionen innehåller ett urval av verk på papper med bland annat dräktsskisser, modellstudier, karikatyrer och vänporträtt.

33 föremål