Kvinnliga konstnärer

Bukowskis har glädjen att på internationella kvinnodagen få presentera en samling med 35 verk av både svenska och internationella kvinnliga konstnärer.
Auktionens verk sträcker sig från 1800-talet fram till 2000-talet och omfattar en stor variation av kvinnor som på olika sätt gjort avtryck i konsthistorien. Här finns namn som Mollie Faustman, Lena Cronqvist, Lotte Laserstein, Anna Billing, Greta Gerell, Inger Ekdahl, Siri Rathsman, Brita Nordencreutz, Annika Svenbro och de två samtida finska konstnärerna Mari Rantanen och Marianna Uuitinen.
Ovanligt förekommande på auktion är Elsa Backlund Celsing, som studerade för både Anders Zorn och den store ryska mästaren Ilja Repin. Från samma tid är också Fanny Brate, som föddes i Arvsfurstens palats och sägs ha inspirerat den samtida Carl Larsson i hans akvareller av idylliskt familjeliv.
Berta Hansson, som ofta nämns ihop med Siri Derkert och Vera Nilsson, tillhörde generationen efter Matisse-eleverna som banade vägen för expressionismen. Något senare är Ingegerd Torhamn och Laila Prytz, som finns representerade med flera konkreta verk.
Mer samtida är Annelie Furmark, som har mottagit flera priser för sina seriealbum.

28 föremål