En samling Bengt Lindström till förmån för Zorns vänner

Verken finns att se på Bukowskis:
Berzelii park 1, 15–18 december, kl. 11.00 – 17.00.

Denna omfattande samling är en donation från Curt Aspelin till Zorns vänner vars förening har till syfte att stödja Zornmuseets verksamhet, dess konstsamlingar och byggnader. Alla verk visades på utställningen ”Bengt Lindström – nedslag i ett målarliv”, 8 februari – 8 mars i år på Zorn-museet i Mora.

Åren i Isaac Grünewalds målarskola i Stockholm i mitten av 1940-talet fungerade endast som språngbräda för Lindström. Efter en studieresa till Florens, där han fascinerades av äldre mästare som Giotto och Cimabue, var han redan 1948 bosatt i Paris där han mötte den franska modernismen och var elev till bland andra André Lhote och Fernand Léger. Han sökte sitt uttryck genom både abstrakt och nonfigurativt måleri.

Efter andra världskrigets slut blommade det ut flera nya stilriktningar i Europa som en reaktion mot krigstidens kulturellt magra år. Bengt Lindström inspirerades av såväl CoBrA-gruppens expressiva måleri, Jean Dubuffets art brut och Francis Bacons psykologiska bildvärld. Dessa konstnärliga möten blev förlösande för Bengt Lindströms eget måleri. Lindström bosatte sig i Frankrike bland sina konstnärliga själsfränder och hans konst kom här att uppskattas av en internationell publik. Rötterna från den lilla isolerade byn Storsjö Kapell i Norrland, med sitt mystiska landskap av berg, glittrande sjöar och djupa skogar, är dock ständigt närvarande i hans motiv som bär stråk av naturlyrik. Fadern var mycket intresserad av samernas kulturarv och endast tre dagar gammal blev Bengt jorddragen genom ett trolldomshål i en skogsbacke av sin gudfar, samekungen Kroik, för att få styrka och kraft. Som liten fick Bengt följa med Kroik på vandringar genom skogar och berg alltmedan samekungen berättade för honom om norrländska legender och mysterier. Figurerna från dessa berättelser levde sedan vidare i Lindströms egen bildvärld.

Bengt Lindström är välkänd för den svenska publiken men han är även ett stort namn internationellt och har regelbundet ställt ut på gallerier och museer i Frankrike, Italien, Storbritannien, Tyskland, Belgien. Förutom en stor produktion av målningar har det grafiska arbetet med litografier och etsningar varit en stor del av Bengt Lindströms skapande. Han har utfört ett stort antal offentliga och monumentala arbeten såväl i Sverige som utomlands. Lindströms konstnärliga skapande har även omfattat glas, keramik, textil och skulptur.

21 föremål