Christian Eriksson, skulptur. Sign. Gjutarstämpel. Brons, höjd 21,5 cm.
"Smeden". Signerad Chr. Eriksson. Gjutarstämplar Herman Bergman Fud. Brunpatinerad brons. Höjd 17,5 cm (inklusive stenbas 21,5 cm).
Obetydliga skrapmärken, något avnött patinering. Stenbasen har några smärre nagg i kanterna.
Direktör Falk Simons samling, Göteborg. Därefter i arv.
Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", motivet omnämnt samt avbildat sid 153.
Citerat i Helge Kjellins levnadsteckning över Christian Eriksson får vi veta följande: "I en intervju med Christian Eriksson (tryckt i Karlstads-Tidningen den 30 april 1934) sade han om en liten statyett 'Smeden', att det var 'den första skulptur jag gjort utan direkt modellstudium. Detta var förresten år 1900 i Paris' ".