Yki Nummi, golvlampa, modell 30-008, Stockmann Orno 1960-tal.
Mässingsskaft med svart fotplatta i metall, akrylskärm. Höjd 140 cm. Skärmens diameter 39 cm.
Åldersrelaterat slitage. Anlupna mässingsdelar. Intryckningsskada. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.