Åtta teglashållare med parvis oilka dekor. Teglashållarnas höjd ca 8,5 cm inkl hänkel. Totalvikt 784 g.
Medföljande åtta glas med slipad blom- och bladdekor.
Fem förgyllda skedar med vridna skaft, niellodekor. Längd 14 cm, totalvikt 144 g.
Kaukasiskt silver, stämplat KXK med årsnummer, Kubachinskiy Khudozestvenniy Kombinat, Dagestan, silverhalt 875, M för Moskva.
Anlupna. Tre med smärre buckla i fotring.