Fat, polykrom, handmålat blomstermotiv, diameter 24 cm, Bröderna Kornilov 1861 - 1884.
Övriga fat, Kuznetsov och M.S. Kuznetsov:
Blått brätte med förgylld dekor och blommor i kartuscher, diameter 18 cm, stämplad I.E. Kuznetsov.
Fat med enfärgad dekor på vit botten, diameter 24,5 cm.
Fyra djupa tallrikar med förgylld kantdekor på vit botten, diameter 24,3 cm.
Blomtallrikar med slitage och ställvis färgbortfall. En djup tallrik med smärre ytkorrigering. Enfärgad tallrik med undersidesnagg.