Joan Miró

Från en föreställande bildvärld nådde Miro 1924 fram till ett nästan abstrakt måleri, en bildskrift med figurala tecken i rytmiska figurationer. Han arbetade främst med symboler och associationer från det undermedvetna. De spelas ut i djärva konstraster i rena och mättade färger, där det svarta har en stor betydelse. I början av 1930-talet kulminerar lekfullheten, samtidigt som färgen får en större och kraft och spänning. Mirós grafiska produktion är stor och imponerande, där han har arbetat med såväl litografi som etsning. Efterfrågan på Mirós grafik är mycket stark idag. Vi utför kostnadsfria värderingar. Kontakta oss idag!