Jacques-Henri Lartigue, fotografi signerad
"Rouzat-Zissou", 1911. Framtagen på 1970-talet. Gelatinsilverfotografi, bildyta 30,5 x 24 cm.
Ej examinerad ur ram.
Det finns en retusch på negativet, det är alltså inte något som påverkar konditionen på just den här printen.
Robert Delpire, Paris.
Karin & Lars Hall Collection.
Camera Obscura, Stockholm, "Jacques Henri Lartigue och Joel Meyerowitz", 20 oktober - 24 november 1979.
Deborah Aaronson (red), "Album of a Century", 2003, avbildad sid 77.