Per Maning, fotografi signerad och daterad 1992 a tergo.
"Dvergflodhest, Aalborg, 1991". Vintage. Gelatinsilverfotografi, bildyta 42,5 x 42,5 cm.
Ej examinerad ur ram.
Vågrätt hanteringsveck på flodhästens nos.
Lodrätt hanteringsveck, brott i bildyta på djurets nacke. Flera hanteringsveck på djurets bakdel och rygg samt strax bakom den i övre högra kvadranten.
Ojämnhet i bildytan i nedre högra kvadranten.
Karin & Lars Hall Collection. Inköpt direkt från fotografen.