Rik driven och ciselerad dekor med olika scener med nobla människofigurer och djur. I bottnen påfågelmotiv.
Diameter ca 27 cm, mynningens diameter 24 cm, höjd 17 cm. Vikt 1326 g.
Ostämplat silver.
Bristningar i dekoren. Åldersrelaterat slitage. Anlupen.